Ramadan Mubarak

posted in: news, news-feed, Uncategorized | 0

 

AlhamduAllah (Praise be to God) we were able to establish 3 community iftar programs this Ramadan. Thanks to the generosity of others, people from the villages of Kilangala, Likongo, and Mnazi Moja can break their day long fast with their community. This year is a difficult year for farming. May those who helped sustain this program be rewarded in this life and next.

AlhamduAllah (Sifa njema zote ni za Mungu) tumeweza kuanzisha programu 3 za iftar katika mwezi huu wa Ramadhani. Shukrani kwa ukarimu wa wengine, watu kutoka vijiji vya Kilangala, Likongo, na Mnazi Moja wanaweza kuvunja siku yao haraka na jamii yao. Mwaka huu ni mwaka mgumu kwa kilimo. na wale waliosaidia kuendeleza mpango huu watalipwa katika maisha haya na yajayo.

Click Here

Leave a Reply

Your email address will not be published.